* Ferie zimowe 2016

Kolejne bardzo udane turnusy rekreacyjno-wypoczynkowe (zimowiska) dla dzieci i młodzieży zorganizowane w okresie ferii zimowych 2016

 

1

2

W pięknej scenerii Tatr i Beskidu Sądeckiego uczestnicy naszych 3-ch turnusów rekreacyjno-wypoczynkowych korzystali z licznych atrakcji, które dla nich przygotowaliśmy. Dzięki wysokokwalifikowanej kadrze pedagogiczno-medycznej i instruktorom do nauki jazdy na nartach i łyżwach oraz bardzo dużej aktywności dzieci i młodzieży nie tylko zrealizowano na każdym turnusie bardzo ambitny program profilaktyczno-zdrowotny, edukacyjno-wychowawczy, kulturalno-rozrywkowy, sportowo-rekreacyjny i krajoznawczo-turystyczny, ale go nawet wzbogacono o nowe atrakcje, np. obejrzenie na żywo zawodów w skokach narciarskich o Puchar Świata w Zakopanem czy kulig góralski (turnus „U Marzenki” w Murzasichlu); przegląd twórczości artystycznej (uczestnicy turnusu w Rabce-Zdroju); konkurs „Omnibus”, konkurs na najładniejsze serce walentynkowe wyrzeźbione w śniegu (uczestnicy turnusu w „Willi Tatry”).

Zorganizowano bardzo dużo różnorodnych zajęć i zabaw na świeżym powietrzu i w salach Ośrodków. Te aktywne formy wypoczynku dostosowane były do wieku i zainteresowań uczestników. Największą popularnością cieszyły się różne zabawy na śniegu, szczególnie nauka jazdy na nartach i łyżwach pod kierunkiem instruktorów.

3

4

7

18

13

16

24

Wszystkim dzieciom stworzyliśmy możliwości nauczenia się jazdy na nartach i łyżwach. Zatrudniliśmy w tym celu na każdym turnusie po 2-ch instruktorów. Pod koniec turnusu dzieci już samodzielnie po raz pierwszy w swoim życiu jeździły na nartach i łyżwach. Było to dla nich i dla nas wielkie przeżycie i radość, choć wymagało poniesienia wysokich kosztów przez Stowarzyszenie. Natomiast uczestnicy turnusów, którzy już trochę umieli jeździć na nartach doskonalili swoje umiejętności na wyższych stokach narciarskich w Małym Cichym, Białym Dunajcu, Rabce-Zaryte.

10

11

12

Zapoznaniu dzieci z tradycjami, obrzędami i zwyczajami ludności żyjącej na Podhalu i w Beskidzie Sądeckim służyły przede wszystkim zorganizowane dla uczestników poszczególnych turnusów krajoznawcze wycieczki piesze i autokarowe oraz zwiedzanie muzeów, ratuszy, miejsc pamięci narodowej, kościołów i innych zabytków głównie w: Zakopanem, Rabce-Zdroju i Krakowie, gdzie zwiedzili Starówkę, Wawel, Grób Pary Prezydenckiej, Wzgórze Wawelskie ze smokiem. Dla uczestników 2-ch turnusów w Murzasichlu zostały zorganizowane warsztaty w Izbie Regionalnej w Murzasichlu, gdzie dzieci wysłuchały bardzo ciekawej prelekcji gawędziarza-folklorysty, obejrzały piękne stroje góralskie i instrumenty muzyczne oraz przedmioty codziennego użytku, uczyły się góralskich przyśpiewek i pieśni, by je zaprezentować w mini koncercie na zakończenie swojego turnusu.

14

15

19

Dużo radości i wiedzy dostarczyły uczestnikom wszystkich turnusów turnieje i rozgrywki sportowe takie jak: tenis stołowy, bilard, ringo, scrabble, piłkarzyki, gry planszowe, różne zabawy sprawnościowe, kondycyjne i dyskoteki.

Kształtowaniu u dzieci wrażliwości na piękno otaczającej przyrody i zdrowego stylu życia służyły m.in. organizowane na wszystkich turnusach zajęcia edukacyjne z dziedziny ekologii, profilaktyki zdrowotnej, zdrowego stylu życia, plakaty o tematyce ekologicznej i przyrodniczej, scenki tematyczne w wykonaniu dzieci itp. których podsumowaniem były olimpiady, konkursy ekologiczne, plastyczne np. „Piękno gór”, „Tatry w moich oczach”, „Panorama Zakopanego podziwiana z Gubałówki”.

 

23

IMAG1384

IMAG1000

Sprawdzianem wiedzy z zakresu profilaktyki zdrowotnej i bezpieczeństwa były zorganizowane na każdym turnusie olimpiady i różne konkursy. Laureaci wszystkich olimpiad i konkursów zostali nagrodzeni ciekawymi nagrodami rzeczowymi ufundowanymi przez Stowarzyszenie.

Dużo miejsca w pracy edukacyjno-wychowawczej na tych turnusach, podobnie jak w latach poprzednich, poświęcono kształtowaniu nawyków higienicznego, zdrowego stylu życia. Służyły też temu prelekcje pielęgniarek i wychowawców na tematy dotyczące:

 

  • profilaktyki zdrowotnej i udzielania pierwszej pomocy poszkodowanemu
  • bezpieczeństwa higienicznego dzieci
  • bezpieczeństwa podczas wycieczek pieszych i autokarowych
  • zasad przebywania w górach
  • bezpiecznego zachowania się w zbiorowisku ludzi

26

27

Na zakończenie każdego turnusu uczestnicy przy pomocy wychowawców, instruktorów i Młodzieżowych Rad Turnusów przygotowali bardzo bogatą część artystyczną w wykonaniu utalentowanych artystycznie dzieci i wystawy prac konkursów plastycznych i fotograficznych (Murzasichle Willa „Tatry”).

Każdy uczestnik naszych turnusów otrzymał dyplom, przynajmniej jedną nagrodę książkową za aktywne uczestnictwo w realizacji programu na swoim turnusie rekreacyjno-wypoczynkowym. Natomiast laureaci różnych konkursów, olimpiad i zwycięzcy rozgrywek, turniejów sportowych otrzymali po kilka cennych książek, różnych pomocy naukowych i innych nagród rzeczowych.

20

22

Dzieci wyjechały z turnusów zdrowe, wypoczęte, radosne, pełne wrażeń i z długą listą nowych przyjaźni. Dobrze wykorzystały walory zdrowotne gór i edukacyjne zajęć programowych.

Liczne podziękowania dzieci, młodzieży i ich rodziców potwierdzają udane kolejne zimowiska zorganizowane przez KSPS. My też serdecznie dziękujemy wszystkim uczestnikom – kadrze, dzieciom i młodzieży oraz dyrektorom szkół, rodzicom, FSUSR, wójtom, burmistrzom i wszystkim osobom, które nam pomogły w zrealizowaniu tego ważnego przedsięwzięcia. Nagrodą dla nas wszystkich jest satysfakcja i radość, że przyczyniliśmy się do poprawy stanu zdrowia fizycznego i psychicznego, bezpieczeństwa i wszechstronnego rozwoju dzieci i młodzieży uczestniczących w tych turnusach !!!

Opinie uczestników turnusu w Willi „Tatry” w Murzasichlu w okresie 13-22.02.2016

 

Pobyt na zimowisku pokazał mi jak bardzo ciekawe mogą być sporty zimowe. Poznałam wiele wspaniałych przyjaciół. Nauczyłam moją przyjaciółkę sprzątać. Dzięki kadrze przeżyłam dużo wspaniałych chwil. Nauczyłam się lepiej grać w ping – ponga. Krótko mówiąc super się bawiłam.
Aleksandra Banaś

Polubi łam tam jazdę na nartach. Poznałam wiele super osób. Było fajnie, śmiesznie i było dużo atrakcji. Kadra była fajna. Była dobra pizza. I w ogóle było super dzięki osobom, które tam były.
Anna Kawka

Bardzo podobał mi się pobyt na zimowisku. Atrakcje, które tam były czyli: nauka jazdy na nartach i łyżwach, wycieczki oraz czas spędzony na różnych grach i zabawach – to wszystko sprawiło, że chciałabym wrócić tam za rok.
Pozdrawiam
Joanna Wierzejska

Fajna atmosfera. Super opiekunowie i najlepsi koloniści. Hotel był przyjazny, obsługa też. Podobały mi się wycieczki a zwłaszcza do gawędziarza. Wychowawcy organizowali fajne konkursy z nagrodami. Podsumowując, było super i jestem bardzo zadowolona, że tam pojechałam.
Paulina Stachnio

W Murzasichlu było wspaniale. Były zabawy w grupach i konkurencje. Zjeżdżaliśmy na nartach i jeździliśmy na łyżwach. Było cudownie. Przewróciłam się tylko raz.
Paulina Woźniak

Na zimowisku było bardzo przyjemnie. Poznałam dużo kolegów i koleżanek a także niesamowitych opiekunów. Było bardzo dużo atrakcji turystycznych jak i sportowych. Dzięki temu zimowisku spełniłam moje marzenia. Wreszcie odwiedziłam Kraków i nauczyłam się jeździć na nartach. Całe 10 dni było najlepszymi dniami moich ferii zimowych. Myślę, że następnym razem zimowisko będzie tak fascynujące jak w tym roku.
Kamila Krzywiec

Raz jeszcze serdecznie wszystkim dziękujemy i zgodnie z prośbą dzieci i młodzieży już przygotowujemy się do letnich turnusów rekreacyjno-wypoczynkowych nad pięknym Bałtykiem !

IMAG1349

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *