Zakończono 4 zimowiska z pożytkiem dla zdrowia, wszechstronnego rozwoju fizycznego i intelektualnego uczniów różnych typów szkół zorganizowanych przez KSPS w okresie ferii zimowych 2023

Podobnie, jak w poprzednich latach, w ramach cyklicznego Programu pn. „Pomoc rodzinie i szkole w organizowaniu dla dzieci i młodzieży zimowego i letniego wypoczynku połączonego z różnymi formami edukacji” realizowanego wysiłkiem społecznym przez Krajowe Stowarzyszenie Pomocy Szkole zorganizowano w okresie tegorocznych ferii zimowych dla uczniów różnych typów szkół w Polsce 4 zimowiska. Zlokalizowano je w dobrych ośrodkach wypoczynkowych położonych w atrakcyjnych pod względem zdrowotnym i geograficznym miejscowościach tj. w Rabce-Zdroju, Białym Dunajcu i Zawoi. Przygotowano jak zawsze bogaty program profilaktyczno- zdrowotny, edukacyjno-wychowawczy, kulturalno-rozrywkowy, sportowo-rekreacyjny, krajoznawczo-turystyczny i  samorządowo-integracyjny. Dzięki wysoko kwalifikowanej kadrze pedagogiczno-medycznej i aktywności uczestników został on nie tylko zrealizowany, ale jeszcze wzbogacony o nowe atrakcje . Mimo bardzo wysokich kosztów poniesionych przez KSPS, stworzono możliwość wszystkim uczestnikom nauczenia się jazdy na nartach i  łyżwach. Zabezpieczono wszystkim uczestnikom sprzęt narciarski (narty, buty, kaski, kijki), instruktorów sportów zimowych, dowóz na stoki narciarskie, karnety, łyżwy, bilety wstępu na lodowiska (dla chętnych). Efekty były wprost imponujące. Ponad 80% uczestników mająca pierwszy raz w swoim życiu narty na nogach nauczyła się zjeżdżać bezpiecznie ze stoków narciarskich i cieszyć się z tej formy sportu zimowego. Wielką atrakcją dla wszystkich uczestników okazały się także zabawy i  ćwiczenia w wodach termalnych w Termach Chochołowskich. Wiele ciekawych informacji z zakresu bezpieczeństwa, udzielania pierwszej pomocy przedmedycznej, unikania zagrożeń w każdym miejscu przebywania zdobyli uczestnicy na warsztatach przeprowadzonych na wszystkich 4 zimowiskach przez edukatorów miejscowych Komend Państwowej Straży Pożarnej i Policji. Dużo niezapomnianych wrażeń i wiedzy dostarczyły im także wycieczki krajoznawcze połączone ze zwiedzaniem najciekawszych miejsc i obiektów zabytkowych , sakralnych, użyteczności publicznej, kultury ludowej, a także poznanie obrzędów i zwyczajów góralskich.

Natomiast wieczory wypełnione były różnymi ciekawymi zajęciami edukacyjnymi, nauką : piosenek, tańca, gier zespołowych, zabaw integracyjnych dostosowanych do wieku i zainteresowań dzieci i młodzieży. Dużo radości i zabawy mieli uczestnicy wszystkich turnusów przy zorganizowanych ogniskach z pieczeniem kiełbasek.

Młodzieżowe Rady Turnusu wspólnie z kadrą dbały o to, aby każdy uczestnik w miłej atmosferze, radośnie i z pożytkiem dla swojego zdrowia i rozwoju spędził każdy dzień i wieczór pobytu na naszym turnusie. Cieszymy się bardzo, że kolejny raz udało nam się to osiągnąć !!!

Potwierdzają to liczne ich podziękowania, a także ich rodziców i nauczycieli.

Na uroczystych zakończeniach poszczególnych zimowisk każdy uczestnik otrzymał dyplom za aktywny udział w realizacji programu, a laureaci różnych olimpiad, konkursów, quizów i innych zajęć  oraz zwycięzcy rozgrywek sportowych i gier zespołowych otrzymali dyplomy i upominki.

Serdecznie dziękujemy wszystkim osobom fizycznym i prawnym za pomoc w zrealizowaniu tak ważnego przedsięwzięcia dla zdrowia i wszechstronnego rozwoju intelektualnego uczniów uczestniczących w naszych zimowiskach.

Wielkie dzięki i brawa dla wszystkich !!!

Najczęściej powtarzające się opinie uczestników naszych turnusów :

„Pobyt na zimowisku to był niesamowity czas podczas ferii. Pełni nowych doświadczeń
i wrażeń  wróciliśmy do swoich domów. To była zdecydowanie najlepsza opcja na spędzenie naszych ferii. Już odliczmy dni na kolejny wyjazd”.

Sprawozdanie z zimowiska w Zawoi 11-18