„XIV Mistrzostwa w szybkim czytaniu ze zrozumieniem” i XII edycja Konkursu Teatralnego „Bajki, baśnie, legendy krajów Zjednoczonej Europy” w SP nr 182 w Łodzi – szkole należącej do Klubu Przodujących Szkół KSPS

 

 

 

 

Zarówno „Mistrzostwa w szybkim czytaniu ze zrozumieniem”, jak również Konkurs Teatralny „Bajki, baśnie, legendy krajów Zjednoczonej Europy” adresowane są co roku do uczniów i nauczycieli szkół podstawowych. Współorganizatorami, Patronami i fundatorami nagród są Krajowe i Łódzkie Stowarzyszenie Pomocy Szkole. Są to ciekawe i bardzo pożyteczne dla uczniów przedsięwzięcia edukacyjno-wychowawcze realizowane wspólnym wysiłkiem. Warto je upowszechnić w innych regionach kraju !

 

 

„Mistrzostwa w szybkim czytaniu ze zrozumieniem” są organizowane w dwóch etapach.

W I etapie szkoły podstawowe wyłaniają swoich finalistów w 3-ch kategoriach klas : I-II; III-IV i V-VI, a w II etapie walczą oni o tytuły mistrzów na Mistrzostwach organizowanych 

w SP Nr 182 im. Tadeusza Zawadzkiego „Zośki” w Łodzi. Na tegoroczne XIV Mistrzostwa, które odbyły się 10.03.2017 r. przyjechało 70 utalentowanych uczniów z 25 szkół podstawowych, głównie z terenu miasta Łodzi i woj. łódzkiego. 

Mistrzami zostali : 

w kategorii klas I – II: Borys Wierstakow z SP Nr 120 w Łodzi 

w kategorii klas III – IV: Mateusz Eastham z SP Nr 71 w Łodzi 

w kategorii klas V – VI: Jakub Majchrowski z SP Nr 122 w Łodzi 

Zadbano też o nagrodzenie Mistrzów i ich nauczycieli dyplomami i wartościowymi nagrodami rzeczowymi.

 

 

Podobnie, jak w latach poprzednich, celami tegorocznej XII edycji Międzyszkolnego Konkursu Teatralnego „Bajki, baśnie, legendy krajów Zjednoczonej Europy”, która odbyła się w dn. 21.04.2017 w SP Nr 182 w Łodzi były: poznanie różnorodności kulturowej krajów Unii Europejskiej, inspirowanie dzieci do prezentowania i wcielania się w role ulubionych bohaterów, rozwijanie umiejętności aktorskich, literackich, plastycznych, propagowanie młodzieżowej twórczości artystycznej, wykorzystanie inscenizacji do nauki współpracy w zespole, odpowiedzialności oraz kształtowania więzi emocjonalnej.

 

Komisja Konkursowa, w składzie której były także Zofia Grzebisz-Nowicka – przewodnicząca KSPS i Iwona Bartosik – Przewodnicząca ŁSPS przyznała: 

I nagrodęZespołowi Teatralnemu z SP Nr 182 za ciekawe zaprezentowanie utworu , właściwy dobór strojów, rekwizytów, oryginalność scenki pt. „Jak Janosik przez piekło wędrował”; 

II nagrodęZespołowi Teatralnemu z SP Nr 111, który zaprezentował utwór pt. „O królewnie Heldze i goblinie strzegącym czarodziejskiej wody”

III nagrodęZespołowi Teatralnemu z SP Nr 175 za bardzo interesujące zaprezentowanie utworu pt. „Jaś królowej”.

Zgodnie z regulaminem przyznano także nagrody :

dla najlepszej aktorkiZuzanny Stolarskiej z SP Nr 175

dla najlepszego aktoraStanisława Białkowskiego z SP Nr 48

i 2 wyróżnieniaKatarzynie Skóra z SP Nr 14 i Sebastianowi Kieszek z SP Nr 182.

Wszyscy uczniowie i nauczyciele biorący udział w tym konkursie otrzymali dyplomy i drobne upominki. Przewodnicząca KSPS – Zofia Grzebisz-Nowicka uczestnicząca w obu przedsięwzięciach edukacyjno-wychowawczych w SP Nr 182 w Łodzi do gratulacji, podziękowań i serdecznych życzeń skierowanych do wszystkich uczestników, laureatów i ich nauczycieli, a w szczególności do głównych organizatorów – wspaniałych nauczycieli, na czele z Panią Iwoną Sosnowską-Dyrektor SP Nr 182, dołączyła ufundowane przez KSPS dodatkowo upominki książkowe dla członków Komisji Konkursowych obydwu przedsięwzięć i najbardziej zasłużonych nauczycieli z SP Nr 182. Zapewniła także, że KSPS będzie nadal wspierał te ciekawe i pożyteczne inicjatywy, gdyż ich cele są zbieżne z celami realizowanego przez KSPS wspólnie z Regionalnymi Stowarzyszeniami Pomocy Szkole i szkołami klubowymi Ogólnopolskiego Programu pn. „Promowanie i rozwijanie młodych talentów”. Podkreśliła także walory edukacyjne organizowanych co roku Ogólnopolskich Konkursów Plastycznych i Literackich, których ostatnie cztery edycje podsumowane zostały na Galach Laureatów w Łodzi, wspólnie zorganizowanych z Łódzkim Stowarzyszeniem Pomocy Szkole.

Zachęciła również uczniów szkół łódzkich do uczestnictwa w plenerze plastycznym, którym co roku kieruje Anna Ozga, artystka z Łodzi. Odbędzie się on w okresie 17-30.07.2017 w OW „Słowiniec” w Łebie nad pięknym Bałtykiem

 

 

Serdeczne podziękowania, gratulacje i życzenia do zobaczenia za rok na kolejnych edycjach tych przedsięwzięć przekazała również wszystkim uczestnikom Pani Iwona Bartosik – Przewodnicząca Łódzkiego Stowarzyszenia Pomocy Szkole.

Obydwu imprezom towarzyszyła serdeczna atmosfera, dużo emocji i radości ze szlachetnej rywalizacji o zwycięstwo ! Wielkie brawa, gratulacje i podziękowania dla uczestników, laureatów, sponsorów, a nade wszystko organizatorów tych niezwykle ciekawych i pożytecznych przedsięwzięć !!!