Fantastyczny wypoczynek połączony z atrakcyjnymi formami edukacji dzieci

Fantastyczny wypoczynek połączony z atrakcyjnymi formami edukacji dzieci

i młodzieży uczestniczących w naszych turnusach rekreacyjno-wypoczynkowych (zimowiskach) w polskich Tatrach w 2017 r.

Na okres tegorocznych ferii zimowych przygotowaliśmy dla dzieci i młodzieży 4 turnusy rekreacyjno-wypoczynkowe (zimowiska) z bogatym i atrakcyjnym programem w pięknych, polskich Tatrach. Dwa z nich zlokalizowaliśmy w Zakopanem-Olczy i dwa – w Murzasichlu.

Program na każdym turnusie, podobnie jak na naszych dotychczas zorganizowanych turnusach (zimowiskach) był bardzo ambitny, bogaty w formy realizacyjne i dostosowany do wieku i zainteresowań dzieci i młodzieży. Realizowany był w 6 blokach tematycznych : promocja zdrowia i bezpieczeństwa, edukacyjno-wychowawczy; kulturalno-rozrywkowy; sportowo-rekreacyjny; krajoznawczo-turystyczny i samorządowo-integracyjny. Celem wiodącym była poprawa zdrowia fizycznego i psychicznego dzieci i młodzieży poprzez m. in.: aktywny wypoczynek, profilaktykę zdrowotną, wdrażanie zasad zdrowego stylu życia, naukę zasad bezpiecznego przebywania dzieci w miejscu pracy i zabawy, na drodze, w górach, w lesie i innych miejscach przebywania.

Tak atrakcyjny tegoroczny wypoczynek zimowy mogliśmy zorganizować dla 110 dzieci rolników (ubezpieczonych w pełnym zakresie w KRUS) w ramach promocji zdrowia i profilaktyki zdrowotnej dzięki dofinansowaniu pobytu każdego z nich kwotą 750 zł ze środków Funduszu Składkowego Ubezpieczenia Społecznego Rolników.

Wszystkim uczestnikom naszych turnusów stworzyliśmy możliwości nauczenia się jazdy na nartach i łyżwach. Zatrudniliśmy w tym celu na każdym turnusie instruktorów ds. sportów zimowych oraz zapewniliśmy dla każdego uczestnika odpowiedni do wieku sprzęt sportowy (narty, buty, kaski, łyżwy) i karnety na zjazdy po stoku narciarskim i jazdę na łyżwach. Zdecydowana większość uczestników tegorocznych turnusów po raz pierwszy w swoim życiu jeździła na nartach i łyżwach. Było to dla nich, i dla nas, wielkim przeżyciem i radością, choć wymagało poniesienia przez nas wysokich kosztów.  Instruktorzy uczyli swoich podopiecznych pokonywania własnych słabości i lęków oraz zdobywania wiary we własne siły. Przed wyjściem na stok i lodowisko wszyscy uczestnicy turnusu uczestniczyli w warsztatach nt. bezpiecznego poruszania się na śniegu i lodzie, korzystania ze sprzętu sportowego, jazdy na nartach i łyżwach, zjazdów na sankach, „jabłuszkach”.

Wszyscy uczestnicy turnusów uczestniczyli w spacerach i wycieczkach pieszych : po Krakowie, Zakopanem, Olczy, Poroninie, Murzasichlu, Małym Cichym, a także w wycieczkach autokarowych. Poznali różne aspekty historii, kultury materialnej i sakralnej, tradycje i obrzędy, a także mieli możliwość poznania wielu ciekawych ludzi. Zwiedzili najciekawsze miejsca, muzea, zabytki, kościoły i obiekty użyteczności publicznej w : Krakowie, Zakopanem i okolicy.

Najczęściej powtarzające się wypowiedzi uczestników naszych zimowych turnusów na ich zakończenie : „Był to fantastyczny wypoczynek. Szkoda tylko, że trwał tak krótko. Cieszymy się, że nauczyliśmy się jazdy na nartach. Na początku potwornie baliśmy się, ale dzięki instruktorom i naszym wychowawcom okazało się, że nie takie to straszne … Jesteśmy szczęśliwi, że mogliśmy zobaczyć z bliska na Wielkiej Krokwi w Zakopanem najlepszych skoczków narciarskich świata , bo byliśmy na ich kwalifikacjach do konkursu Pucharu Świata (chwalili się uczestnicy I turnusu w Zakopanem-Olczy). Bardzo ciekawe były również wycieczki piesze i autokarowe. W wielu muzeach, kościołach i góralskich miejscowościach byliśmy po raz pierwszy. Są naprawdę ciekawe i warto było je zobaczyć. Będzie co opowiadać tym, którzy jeszcze tu nie byli …….” Bardzo fajny był także kulig góralski. Jechaliśmy prawdziwymi góralskimi saniami i z pochodniami, a do tego jeszcze grała nam kapela góralska. Są to niezapomniane przez nas wrażenia. Dużo także nauczyliśmy się o zdrowiu, zagrożeniach dla zdrowia, bezpieczeństwie, zdrowym stylu życia, ochronie środowiska i innych sprawach na różnych warsztatach i zajęciach. Poznaliśmy nowe tańce na dyskotekach… No i oczywiście  wiele fajnych koleżanek i kolegów. Walczyliśmy też o najlepsze miejsca w różnych olimpiadach, konkursach, quizach, rozgrywkach. Warto było, bo otrzymaliśmy na uroczystym zakończeniu zimowiska dyplomy i nagrody. Będzie się czym pochwalić !

Fajnie było ! Dziękujemy !

My też serdecznie dziękujemy wszystkim, którzy nam pomogli zorganizować kolejne 4-ry turnusy rekreacyjno-wypoczynkowe (zimowiska) w pięknych Tatrach dla uczniów różnych typów szkół. Nagrodą dla nas wszystkich niech będzie zdrowie i radość dzieci uczestniczących w tegorocznym wypoczynku w okresie ferii zimowych.