informacje o Letniej szkole dla ciekawskich „Żyj z pasją „ 2012”

2012-07-27_17.30.08

Tegoroczny program realizowany był w dwóch grupach:

 

I grupa – młodzież z III klas gimnazjów i szkół średnich o zainteresowaniach artystyczno-dziennikarskich i społecznych

 

II grupa – dzieci i młodzież – szkoła podstawowa, gimnazjum z uzdolnieniami plastycznymi 

 

 

 

 

Miejsce pobytu: Ośrodek Rekreacyjno – Wypoczynkowy „Api”

34-500 Zakopane

Pardałówka 9

 

Termin: 15-28 lipca 2012

 

 

Rok 2012

 

Tegoroczny program realizowany był w dwóch grupach:

I grupa – młodzież z III klas gimnazjów i szkół średnich o zainteresowaniach artystyczno-dziennikarskich i społecznych

II grupa – dzieci i młodzież – szkoła podstawowa, gimnazjum z uzdolnieniami plastycznymi

 

 

Miejsce pobytu: Ośrodek Rekreacyjno – Wypoczynkowy „Api”

34-500 Zakopane

Pardałówka 9

 

Termin: 15-28 lipca 2012

 

Zrealizowany program:

 

 • warsztaty językowe – 2 godziny dziennie konwersacji – fantastyczni wolontariusze
  z Korei, Hiszpanii, Japonii, Ukrainy, Meksyku,
 • warsztaty z zakresu edukacji obywatelskiej:

„W świecie praw i obowiązków”- Maciej Osuch – społeczny Rzecznik Praw Ucznia, społeczny doradca Rzecznika Praw Obywatelskich
-warsztaty rozwijania umiejętności obywatelskich i przedsiębiorczych „SZLIFOWANIE   DIAMENTÓW czyli OD PASJI I ZDOLNOŚCI DO ŻYCIOWEGO SUKCESU”- Małgorzata Wojnarowska

 • warsztaty z zakresu psychologii – Bożenna Krajewska – psycholog, neuroterapeuta, edukator praw człowieka
 • warsztaty dziennikarskie

– Robert Bernatowicz -TV Polsat

– Jakub Porada TVN

– Gazeta Krakowska – w ramach projektu „Media Junior” – Elżbieta Cegła – koordynator programu i grupa dziennikarzy

 • spotkanie z Krzysztofem Zanussim
 • malowanie na jedwabiu – warsztaty-Anna Ozga-absolwentka Akademii Sztuk Pięknych,
 • projektowanie biżuterii – warsztaty – Karina Królak – wizażystka
 • malarstwo – warsztaty – Michał Bojara-absolwent Akademii Sztuk Pięknych
  w Warszawie, Poznaniu, Łodzi.
 • fotografia – warsztaty – Maciej Ślusarek
 • florystyka – warsztaty – Karolina Ładyżyńska – mistrzyni florystyki
 • wycieczki w góry, wybranymi szlakami z przewodnikiem (w tym zjazd z Kasprowego Wierchu)
 • spacery szlakami turystycznymi proponowanymi przez Urząd Miasta Zakopane
 • występy Kapeli góralskich
 • dyskoteka
 • zajęcia sportowe
 • warsztaty językowe – 2 godziny dziennie – w formie zabawy – wolontariusze z różnych krajów świata

 

Kadrę Letniej Szkoły stanowili nauczyciele współpracujący z KSPS od wielu lat, oddani pracy na rzecz dzieci i młodzieży, z sukcesami w pracy pedagogiczno – wychowawczej.

Warsztaty prowadzili trenerzy – edukatorzy, metodami aktywnymi, przy dużym zaangażowaniu uczestników.

Ważną rolę odgrywali wolontariusze polscy i z krajów całego świata.
Wolontariusze polscy to studenci, którzy zaprzyjaźnili się ze Stowarzyszeniem poprzez uczestnictwo w tego typu formach wypoczynku w latach ubiegłych. Zadaniem ich było wsparcie wychowawców, budowanie właściwych relacji między uczestnikami, budowanie wśród nich właściwej atmosfery pracy i zabawy, a także twórcza współpraca z wolontariuszami zagranicznymi.

Wolontariusze zagraniczni to studenci z różnych krajów świata, których dla KSPS rekrutuje Stowarzyszenie Promocji Wolontariatu (muszą spełniać wcześniej ustalone kryteria). Zadaniem ich było prowadzenie warsztatów językowych i spotkań na tematy dotyczące istotnych problemów młodzieży oraz prezentacja krajów z których pochodzą. Na zakończenie warsztatów przygotowali wielokulturowy program z młodzieżą polską w języku angielskim dla uczestników i lokalnej społeczności.

 

Podsumowaniem programu były:

 • debata ”Żyj z pasją” z udziałem między innymi Krzysztofa Zanussiego, Kariny Królak, Haliny Rowickiej, Róży Thun, Janusza Tylmana, Macieja Osucha, Małgorzaty Chechlińskiej, Jarosława Bartnickiego, Józefa Łuszczka

Prowadzenie: Aleksandra Hyży, Jakub Porada

 • koncert ”Wielkie przeboje romantyczne” w wykonaniu Joanny Stefańskiej-Matraszek, Janusza Tylmana, Roberta Kudelskiego. Gościnnie wystąpił zespół Megitza.

Prowadzenie: Karolina Kania, Jakub Porada.

 • „Malowany Piknik z Astrą”
 • autorskie spotkanie dla dorosłych z Jakubem Poradą, autorem książki „Chłopaki w sofixach”
 • specjalna wizyta w „Willi pod Jedlami” na zaproszenie Róży Thun

 

Program był inspiracją, do zaktywizowania młodych ludzi do podejmowania działań ambitnych,
do rozwijania zainteresowań, do korzystania z sektora usług społecznych, do koleżeńskości i wzajemnej pomocy w osiąganiu celów ważnych nie tylko dla siebie ale także dla społeczności szkolnej i lokalnej. Uczył umiejętności dokonywania mądrych wyborów, pielęgnowania i promowania szeroko rozumianego dziedzictwa narodowego, wspierania dialogu i więzi międzykulturowych. Z pewnością pomógł uwierzyć w siebie i zachęcić do działań, które uczynią ich obywatelami świata i artystami. 

Było fantastycznie. Wszyscy obiecywali sobie, że wrócą za rok. Zawiązane przyjaźnie nie tylko polskie ale i międzynarodowe utrzymywane są przez cały czas. Powstał specjalnie na tę okoliczność fanpage na facebooku.

 

Organizatorzy szczególnie gorąco dziękują właścicielce Ośrodka Api – Pani Krystynie Pitoń oraz Marcinowi, Renacie i Darkowi, którzy rozumiejąc ogromne potrzeby związane
z realizacją programu z wielkim zaangażowaniem wspierali je. Wielkie podziękowania należą się także wszystkim wymienionym wcześniej artystom i edukatorom, a także:

Piotrowi Komorowskiemu-prezesowi firmy Bakoma

Marcinowi Zubkowi – prezesowi zakopiańskiego oddziału Związku Podhalan

Marcinowi Słodyczce z firmy Harnaś Audio

Firmie Targban

Firmie Mars

Firmie Astra

Firmie STO

Firmie Antalis

Hurtowni Kwiatów Doniczkowych „Goździk”

Firmie RIM Kowalczyk sp.j.

Hotelowi Wersal

Hotelowi Litwor

To że był niezwykły klimat do nauki, zabawy i czerpaliśmy wszyscy wiele radości z bycia razem jest zasługą nie tylko realizatorów ale może przede wszystkim dzieci i młodzieży – uczestników programu, za co im serdecznie dziękujemy.

Więcej informacji o ostatniej edycji Programu oraz relacje uczestników znajdują się na profilu Letniej Szkoły na Facebooku.

(https://www.facebook.com/LetniaSzkolaDlaCiekawskich )

 

Relacje uczestników o Letniej szkole 2012

SPOTKANIE Z PANEM KRZYSZTOFEM ZANUSSIM

W ramach Letniej Szkoły Dla Ciekawskich uczestnicy mieli wyjątkową okazję spotkać się
i porozmawiać ze światowej sławy, znakomitym polskim reżyserem Krzysztofem Zanussim.

Krzysztof Zanussi uważany jest za jednego z najwybitniejszych reżyserów polskiego kina. Jego filmy odznaczają się niezwykłą oryginalnością, są zawsze przepełnione refleksją i trafną obserwacją. Reżyser porusza w nich problematykę moralną, psychologiczną, ukazuje życie wewnętrzne bohaterów. Artysta studiował fizykę na Uniwersytecie Warszawskim i filozofię na Uniwersytecie Jagiellońskim. Jako wielki autorytet w dziedzinie reżyserii filmowej sprawuje liczne związane z tym funkcje. Od 1980 r. jest kierownikiem zespołu artystycznego, a następnie dyrektorem Studia Filmowego „Tor”. W latach 1971-1983 sprawował urząd wiceprezesa Stowarzyszenia Filmowców Polskich, a w latach 1975-1977 przewodniczącego Rady Polskiej Federacji Dyskusyjnych Klubów Filmowych. Od 1987 r. jest członkiem Komitetu Kinematografii. Pracował również jako wykładowca min. w łódzkiej PWSTiF i National Film School w Wielkiej Brytanii. Krzysztof Zanussi zajmuje się również reżyserią teatralną, bywa scenarzystą, kierownikiem artystycznym, a także producentem. Artysta jest też autorem książek „O montażu w filmie amatorskim” i „Rozmowy o filmie amatorskim” oraz członkiem Akademii Filmowej przyznającej Felixy. Dnia 16 października 1998 r. odsłonięto jego gwiazdę w Alei Gwiazd w Łodzi. Krzysztof Zanussi jest również posiadaczem tytułu doktora honoris causa moskiewskiego Instytutu Sztuki Filmowej.

 

Tak o spotkaniu z naszym wspaniałym gościem pisze uczestniczka Letniej Szkoły Karolina Ozga:

 

„Spotkanie z Panem Krzysztofem Zanussim – wybitnym reżyserem teatralnym i filmowym było dla nas niezapomnianym przeżyciem. Opowiadał nam o filmach, podróżach, a także o swojej ogromnej pasji, jaką jest fizyka. Pan Zanussi mówił, że pewnie zostałby naukowcem, ale jak twierdzi „bardzo kochał fizykę, lecz ona nie kochała jego”, dlatego poszedł do szkoły filmowej. Wszyscy słuchali z przejęciem o tym, jak czasem było mu ciężko, przez co musiał przejść, żeby być tym, kim jest teraz. Nauczyło nas to, jak bardzo trzeba w życiu dążyć do wyznaczonego sobie celu i nigdy się nie poddawać. Zapamiętaliśmy też bardzo wiele ważnych rzeczy, m.in to, że w życiu nie można kierować się modą. Każdy człowiek jest inny, wyjątkowy i na swój sposób genialny, więc nie może robić tego, co wszyscy, bo jeśli mu to nie wyjdzie – pomyśli że jest gorszy. Każdy jest przeznaczony do czegoś innego i musi tylko odkryć, w czym jest naprawdę dobry.

Uważam, że to spotkanie nauczyło nas bardzo wiele o życiu i tego, co w życiu najważniejsze. Dziękujemy Panu bardzo!”

 

 

WARSZTATY AKTORSKIE

W ramach Letniej Szkoły dla Ciekawskich nasza młodzież miała okazję uczestniczyć w warsztatach aktorskich prowadzonych przez znakomitych polskich aktorów: Panią Halinę Rowicką i Pana Krzysztofa Kalczyńskiego. Poza profesjonalnym przygotowaniem krótkich inscenizacji nasi wspaniali goście poświęcili mnóstwo czasu osobom zainteresowanym sztuką aktorską, odpowiadali na pytania, udzielali rad, wskazówek, a wszystko to robili z sercem i ogromnym zaangażowaniem, za co bardzo serdecznie dziękujemy! Efekty ich pracy mogliśmy podziwiać w trakcie pożegnalnego pikniku. Występy naszych obozowiczów zebrały głośne owacje. Być może niektóre osoby zobaczymy w przyszłości na deskach teatru lub na dużym ekranie.

 

Halina Rowicka – polska aktorka filmowa, teatralna i telewizyjna. Tuż przed ukończeniem Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej w Warszawie wystąpiła w spektaklu dyplomowym Wojciecha Młynarskiego „Bo takie mamy życie…” reżyserowanym przez Kazimierza Rudzkiego (1973) u boku Wiktora Zborowskiego, Marii Winiarskiej, Mieczysława Hryniewicza i Anny Chodakowskiej. Jej debiutem scenicznym była rola Ismeny, siostry Antygony w tragedii Sofoklesa Antygona (1973) w reżyserii Adama Hanuszkiewicza na scenie Teatru Narodowego, z którym była związana w latach 1973-1985. Występowała później także w teatrach warszawskich: Nowym (1986 –1992), Ochoty (1988, 2001). Po raz pierwszy trafiła na kinowy ekran jako podporucznik Emilia Horak w dramacie wojennym Andrzeja Konica „W te dni przedwiosenne” (1975) z Leonardem Pietraszakiem. Zaskarbiła sobie sympatię najmłodszej widowni występując w Teatrze Telewizji w cyklu barokowych baśni „Bajki pana Perrault” (1974) jako Czerwony Kapturek, Śpiąca królewna, Kopciuszek i królewna w przedstawieniu Kot w butach. W latach 1982-2000 grała bohaterkę Ewę Szymosiuk – Talar, żonę Andrzeja
w serialu „Dom”.

 

Krzysztof Kalczyński – polski aktor filmowy, teatralny i telewizyjny. W latach 1957–1959 muzyk Teatru Narodowego. W 1961 ukończył studia na wydziale reżyserii muzycznej
w PWSM w Warszawie. Jest także absolwentem krakowskiej PWST. Grał w teatrach: Wybrzeże w Gdańsku (1964–1969), Klasycznym w Warszawie (1969–1971), Studio w Warszawie (1971–1975), Narodowym (1975–1981), Nowym w Warszawie (1980–1987).

Oto relacja z warsztatów, którą podzielił się z nami uczestnik obozu i uczeń naszych gości, Jakub Głukowski:

„W ramach Letniej Szkoły dla Ciekawskich w Zakopanem odbyły się warsztaty teatralne, na których pod opieką Pani Haliny Rowickiej i Pana Krzysztofa Kalczyńskiego mogliśmy wgłębić się w techniki aktorskie. Młodsza grupa zajęła się inscenizacją wierszy Jana Brzechwy, starsza natomiast postanowiła przedstawić historię małego Antosia (w muzycznym wydaniu) oraz monodram przedstawiający rozterki artysty poszukującego inspiracji. W trakcie warsztatów padało mnóstwo pomysłów. Usłyszeliśmy dziesiątki uwag i instrukcji, które pozwoliły nam zagłębić się w sztukę teatralną. Wiele godzin prób i nauki tekstu zwieńczyliśmy występem, który (mam nadzieję) spodobał się zarówno młodszym, jak i starszym uczestnikom kolonii.”

 

 

WARSZTATY DZIENNIKARSKIE

W czasie „Letniej szkoły dla ciekawskich” nie mogło zabraknąć czasu na warsztaty dziennikarskie. Naszymi gośćmi byli Robert Bernatowicz, Jakub Porada oraz zespół dziennikarzy z „Gazety Krakowskiej”.

Robert Bernatowicz – polski dziennikarz, ekonomista, politolog i ufolog. Na początku lat 90. był reporterem politycznym w Radiu ZET. W 1995r. Rozpoczął serie audycji NAUTILUS o niewyjaśnionych zjawiskach. Od tego czasu aktywnie się nimi zajmuje. W 2001r. Był jednym
z założycieli Fundacji Nautilus, której jest prezesem. Od 2003 do 2006 roku w Radiu TOK FM kontynuował tematy omawiane w programie NAUTILUS. Od listopada 2006 do czerwca 2007 współpracował z Programem 1 Polskiego Radia. Twórca i pomysłodawca programu „Nie do wiary”. Od 2005 do 2008r. prowadził wywiady w TV Biznes. Od czerwca 2008r. prezenter telewizji POLSAT.

„Zajęcia z panem Bernatowiczem objęły zakres dziennikarstwa radiowego i telewizyjnego, jak również technik dziennikarskich, przydatnych w pozyskiwaniu informacji. Pan Robert wspomniał krótko o zasadach prezencji, poprawnego mówienia oraz co wpływa na to, jak widzą nas ludzie. Po warsztatach nadszedł czas na pasję pana Bernatowicza, czyli wykład o zjawiskach niewyjaśnionych. Ufo, missing time czy stwory niczym z innej planety to tylko kilka przykładów. Można było w nie wierzyć lub nie, ale ciekawość było widać po wszystkich.”*

 

Jakub Porada – polski dziennikarz telewizyjny i radiowy. Od 2001r. związany z TVN24, gdzie prowadzi: Poranek TVN24, Dzień po dniu oraz serwisy informacyjne. Dawniej w TVN24 prowadził magazyn Prosto z Polski oraz magazyn ciekawostek Kalejdoskop. Zaczynał pracę w katowickim ośrodku TVP i w lokalnym radiu Plus, współpracował również z „Trybuną Śląską” i Radiem Katowice. Jest absolwentem politologii i dziennikarstwa Uniwersytetu Śląskiego oraz studium wokalno – baletowego. W czasach studenckich występował na deskach Teatru Muzycznego w Gliwicach, m.in. w musicalach West Side Story, Me and Me Girl, RobberBridegroom. W latach 80. grał w kapelach punk – rockowych i newromantic. Do dziś komponuje teksty i śpiewa w zespole Lektik. Autor powieści „Chłopaki w sofixach”.
Jest wykładowcą uniwersyteckim na Wydziale Dziennikarstwa Uniwersytetu Śląskiego.
W TTV prowadzi serwis informacyjny Express.

 

„Pan Jakub Porada zaczął swoje zajęcia od krótkiej rozgrzewki dykcyjnej. Potem opowiedział nam o pracy w telewizji, zasadach prezentowania siebie w mediach, poprawnej emisji głosu, tzw. Dresscode’u (oraz o tym, że nie zawsze warto wierzyć stylistom). Najbardziej absorbującą częścią zajęć były oczywiście ćwiczenia. Zapowiedzi, stand-upery, wywiady itp. wymagały odwagi, skupienia i umiejętności radzenia sobie z wpadkami (takowe się zdarzały). Wiele informacji było przydatnych przy prowadzeniu debaty, którą miałam zaszczyt poprowadzić wraz z panem Poradą. Dopiero w takich sytuacjach można się przekonać na własnej skórze, o co tak naprawdę w tym wszystkim chodzi. Pytania formułowane na sekundy przed ich zadaniem, bo nigdy nie wiadomo, w którą stronę potoczy się temat, pamięć o wszystkich zasadach poprawnego wysławiania się, a przede wszystkim ciągłe skupienie i niepopełnianie błędów. Oczywiście przed każdym z uczestników jeszcze wiele pracy na drodze do telewizji, ale takie warsztaty skracają tę drogę, a na pewno wyrównują”. *

 

Gazeta Krakowska – ukazuje się codziennie w województwie małopolskim. Dziennik wydawany od 15 lutego 1949 roku w Krakowie. Czytelnik znajdzie w niej informacje lokalne, ogólnopolskie i ze świata. „Polska Gazeta Krakowska” powstaje we współpracy z jedną z najstarszych codziennych gazet brytyjskich The Times. Jej logo znajduje się na winiecie, a teksty są wykorzystywane we współpracy redakcyjnej.

 

www.gazetakrakowska.pl

 

„Ostatnimi warsztatami z tej dziedziny były zajęcia z zespołem „Gazety Krakowskiej”. Dziennikarze prasowi pokazali nam etapy powstawania gazet jak i przedstawili jak wygląda dzień w redakcji. Nie zabrakło odrobiny humoru przy zabawie z obróbką zdjęć. Dowiedzieliśmy się o programie promocji gazetek szkolnych, co na pewno zaciekawiło pasjonatów dziennikarstwa prasowego. W końcu co miesiąc to ich gazetka może być odesłana do profesjonalnego druku. Na zakończenie każdy otrzymał drobny upominek, a wszyscy uczestnicy ustawili się do pamiątkowego zdjęcia.

 

Oczywiście przed każdym z uczestników jeszcze wiele pracy na drodze do telewizji, radia czy redakcji pisma, ale takie warsztaty skracają tę drogę, a na pewno wyrównują .”*

 

* Fragmenty oznaczone gwiazdką * to wypowiedzi jednej z uczestniczek naszego obozu, Aleksandry Hyży. Cieszymy się, że Ola podzieliła się z nami tym doświadczeniem. Dziękujemy Olu!

DEBATA

Oto relacja z debaty „Żyj z pasją”, która odbyła się 26 lipca. Swoimi wrażeniami podzieliła się
z nami uczestniczka obozu Karolina Ozga.

Dnia 26 lipca 2012 r. o godz. 17.00 w Ośrodku „Api” w Zakopanem, Pardałówka 9 odbyła się debata z udziałem wielu znanych i szanowanych gości. Między innymi: pana Krzysztofa Zanussiego – znanego reżysera filmowego i teatralnego, pani Haliny Rowickiej – wybitnej aktorki, pani Róży Thun – posłanki do Parlamentu Europejskiego, pana Janusza Tylmana – wspaniałego kompozytora i muzyka, pana Marcina Zubka – prezesa Związku Podhalan Oddziału Zakopane, pana Jarosława Bratnickiego – dyrektora Działu Handlu Nowoczesnego Bakoma, pana Józefa Łuszczka – narciarza, wielokrotnego zwycięzcę zimowych igrzysk olimpijskich i pani Kariny Królak – artystki projektującej biżuterię.

 

Debatę poprowadzili pan Jakub Porada – dziennikarz TVN 24 i TTV i Aleksandra Hyży – jedna z uczestniczek obozu językowego. Uczestnicy „Letniej Szkoły dla Ciekawskich” mieli możliwość zadawania gościom pytań na dowolny temat, jednak hasłem przewodnim debaty było „Żyj z Pasją!”

 

Zaproszeni goście z chęcią opowiadali o swoich zainteresowaniach, udzielali wielu rad i mówili o tym, na co trzeba zwrócić uwagę w wyborze przyszłego zawodu. Najważniejsza jest pasja i to, żeby zawsze mieć też drugie wyjście. Jak wiemy – np. sportowcem nie można być całe życie, więc trzeba mieć też coś, czym zajmiemy się potem.

 

Dowiedzieliśmy się, że pan Janusz Tylman, poza piękną grą na fortepianie uwielbia szybką jazdę na motorze, pani Kalina Królak nurkuje w ciepłych morzach, naprawia i kolekcjonuje stare pojazdy, pan Jarosław Bratnicki fascynuje się kulturą i językiem chińskim, a największą pasją pani Róży Thun jest rodzina i wychowywanie dzieci, pan Marcin Zubek organizował w USA parady z okazji święta 3 maja i reaktywował tradycję banderii konnych na Podhalu, a pan Jakub Porada napisał książkę o swoich przeżyciach w liceum. Pani Halina Rowicka zachęcała nas, byśmy wszystko co robimy w życiu, robili z pasją, obojętnie co to będzie. Opowiadała, że nawet najprostsze, codzienne czynności mogą być robione z przyjemnością, nie można niczego robić połowicznie. Trzeba być tylko pozytywnie nastawionym do świata i ludzi. Usłyszeliśmy także od pana Janusza Tylmana, że każdy z nas musi w życiu odnaleźć klucz, którym otworzy drzwi do dalszego życia. Potem tych drzwi jest coraz więcej… Niekiedy można się cofnąć i wejść do innego pomieszczenia, jednak trzeba dobrze zastanowić się nad każdym wyborem.
Pan Jakub Porada opowiadał nam o tym, jak wysłał swoją książkę do wydawnictwa, które ją odrzuciło, jednak nie poddał się i próbował dalej. Mówił, że trzeba wierzyć w swoje możliwości i próbować dopóki naprawdę nie będzie już żadnego wyjścia. Wtedy można zacząć od początku.

 

Nauczyliśmy się, że trzeba czerpać z życia tyle ile się da, nie można zrażać się przeciwnościami losu tylko dążyć wytrwale do celu. Lepiej jest spróbować czegoś i liczyć się z tym, że może się nie udać, niż siedzieć bezczynnie bojąc się porażki. Żeby coś osiągnąć, czasem wystarczy pokazać swój talent innym i wierzyć, że zostaniemy docenieni.

 

Po zakończeniu debaty można było jeszcze przez chwilę prywatnie porozmawiać z każdym gościem, zrobić zdjęcia, zdobyć autografy. Było to niezapomniane przeżycie, a to co zapamiętaliśmy, z pewnością będzie dla nas bardzo przydatne w dalszym życiu.

Galeria zdjęć


http://www.ksps.pl/galeria-foto/133-letnia-szkola-2012

Dziękujemy!