Jak piękne i niepowtarzalne są tradycje wielkanocne w Polsce, przypomniał Zespół Szkół Nr 1 im. Marii Skłodowskiej-Curie w Wyszkowie

Zgodnie z Planem pracy KSPS na rok 2023 w dniu 5 kwietnia br. szkoła zorganizowała XXXVIII edycję wydarzenie integracyjnego pod hasłem „Tradycje i zwyczaje Świąt Wielkanocnych”.

Współorganizatorem przedsięwzięcia było Krajowe Stowarzyszenie Pomocy Szkole, Ostrołęckie Stowarzyszenie Pomocy Szkole, Starosta Powiatu Wyszkowskiego oraz Społeczność Zespołu Szkół Nr 1 im. Marii Skłodowskiej – Curie w Wyszkowie. Na zaproszenie dyrektora Mariana Popławskiego w hali sportowej Zespołu Szkół nr 1 w Wyszkowie, zamienionej w salę wystawowo-warsztatową, swoje stoiska przygotowali lokalni twórcy i piewcy kultury ludowej z okolicznych miejscowości i powiatów: KGW w Trzciance, Kuźnia Kurpiowska w Pniewie, KGW w Dąbrowie, KGW w Dębinach nad Stawem, Magda Rutkowska (Moc Dekoracji), pszczelarz Kazimierz Skoczeń, rękodzielniczka Mariola Kaput. Można było przy nich posmakować tradycyjnych wielkanocnych potraw i opanować sztukę świątecznych dekoracji. Chętni uczyli się m.in. szydełkować, wykonywać własnoręcznie zdobione palmy, dekorować pisanki niecodziennymi technikami np. przy użyciu pszczelego wosku. Uczniowie „Skłodowskiej” uczyli, jak robić makramy. W ramach konkursu na najpiękniej udekorowany świąteczny stół przygotowali niepowtarzalne aranżacje. Swoje stoiska wystawiły także szkoły podstawowe z Wyszkowa i okolic. Można na nich było podziwiać wytwory uczniowskich rąk – świąteczne kartki, pisanki, wianki, stroiki i inne oryginalne ozdoby wykonane pod kierunkiem nauczycieli zaproszonych szkół podstawowych. Wszystkie prace brały udział w konkursie, w którym jury złożone z Małgorzaty Bajowskiej, Beaty Kwiatkowskiej i Małgorzaty Maciejewskiej wytypowało zdobywców nagród. A zostali nimi:

Szkoła Podstawowa nr 1 (kartka świąteczna)  – szkoła klubowa

1. Antoni Marchel

2. Sebastian Syl

3. Gabriela Sarnacka

Szkoła Podstawowa nr 2 (stroik świąteczny)

1. Kornelia Kandybowicz

2. Zuzanna Sadowska

3. Aleksandra Wróbel

Szkoła Podstawowa nr 3 (stroik świąteczny)

1. Wiktora Ślubowska

2. Elena Haczewska

3. Weronika Ślubowska

Szkoła Podstawowa nr 4 – szkoła klubowa

1. Maja Durka

2. Lena Iwańska

3. Zuzanna Ryszawa

Szkoła Podstawowa nr 5 (palma) – szkoła klubowa

1. Natasza Zimny

2. Maja Korczakowska

3. Gabriela Depta

Szkoła Podstawowa w Leszczydole Starym- szkoła klubowa

1. Amelia Jabłońska

2. Lena Deluga

3. Alan Dobosz

Konkurs na najpiękniejszą dekorację stołu wielkanocnego wygrał Rafał Łysik, uczeń kl. II TG. Drugie miejsce zdobyła Anna Szurawska z kl. II TG, a trzecie ex aequo Małgorzata Gerełło i Hanna Kłos z II TG.

Wydarzenie ma wieloletnią tradycję, gdyż pod patronatem KSPS odbyła się już XXXVIII edycja tego Programu.

– To była wspaniała lekcja dla uczniów sześciu szkół podstawowych oraz społeczności Zespołu Szkół nr 1 w Wyszkowie – mówił dyrektor szkoły Marian Popławski.

– Tradycją naszej szkoły stały się różnego rodzaju spotkania i wydarzenia, mające na celu rozwijanie zdolności i umiejętności naszych uczniów, kultywowanie tradycji świątecznych i kształtowanie postaw patriotycznych – podkreślała prowadząca event Anna Kordyszewska.

O dawnych tradycjach wielkanocnych w Wyszkowie opowiedzieli uczniowie „Skłodowskiej”, a szkolny chór wyśpiewał znane melodie ludowe przy akompaniamencie akordeonu i fletu. Całość przedsięwzięcia została przedstawiona przez lokalne media: Nowy Wyszkowiak, Tuba Wyszkowa, Kurier W a także TVP 3 oraz Radio Nadzieja. Serdeczne podziękowania przekazuję Pani Joannie Bala – Radnej Sejmiku Mazowieckiego oraz zastępcy dyrektora Biura Krajowego Ośrodka Wsparcia Rolnictwa w Warszawie. Dziękuję Pani Zofii Grzebisz-Nowickiej za pomoc w organizacji przedsięwzięcia. Dziękuję uczestnikom, współorganizatorom a także pracownikom Zespołu Szkół Nr 1 im. Marii Skłodowskiej – Curie w Wyszkowie.

Poczęstunek gastronomiczny, nagrody, medale i dyplomy ufundowali:

  1. Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi – nagrody i dyplomy dla uczniów uczestniczących w konkursach a także dyplomy dla Kół Gospodyń Wiejskich i innych wystawców
  2. Starosta Powiatu Wyszkowskiego – nagrody dla  Kół Gospodyń Wiejskich i innych wystawców
  3. Zespół Szkół Nr 1 im. Marii Skłodowskiej – Curie w Wyszkowie – medale okolicznościowe dla Kół Gospodyń Wiejskich i innych wystawców
  4. Akademia Inspiracji MAKRO Cash and Carry Polska S.A. w Warszawie w postaci ciekawych książek kulinarnych dla uczestników imprezy oraz opiekunów zwycięzców konkursów – przygotowała Agnieszka Szczęsna – nauczyciel przedmiotów zawodowych.
  5. Krajowe Stowarzyszenie Pomocy Szkole w Warszawie, Ostrołęckie Stowarzyszenie Pomocy Szkole, Rada Rodziców przy Zespole Szkół Nr 1 im. Marii Skłodowskiej – Curie w Wyszkowie – śniadanie wielkanocne

Dziękuję Panu Krzysztofowi Żuk – przewodniczącemu Komisji Rewizyjnej KSPS za udział w przedsięwzięciu.

Opracował: Marian Popławski