KSPS współrealizatorem Poradnika dla rodziców „Rozwijaj talent dziecka”

 

Pod koniec października 2011r. pod adresem www.astrarozwijatalent.pl ruszył internetowy Poradnik, którego celem jest inspirowanie rodziców do kreatywnych zabaw plastycznych z dzieckiem i pokazywanie wynikających z tego korzyści. Zdaniem psychologów zabawy plastyczne są bardzo łatwym sposobem stymulowania rozwoju dziecka we wszystkich ważnych obszarach: rozwijają psychomotorykę dziecka, są siłą napędową do kształtowania wyobraźni i wrażliwości. Podczas zabawy dziecko uczy się wyrażać własne pragnienia, oczekiwania, emocje, nabywa zdolności negocjacji i rozwiązywania problemów. Umiejętności te, rozwijane od najmłodszego wieku, będą dziecku potrzebne w dalszych etapach jego życia. „Często to, co wydaje się nam zwykłą zabawą, np. lepienie z plasteliny, spełnia bardzo ważną rolę m.in. w rozwoju ręki, która później będzie potrzebna do pisania w zeszycie szkolnym.” – zwraca uwagę Kamila Lenkiewicz, psycholog dziecięcy, jeden z ekspertów Poradnika.

Współtwórcami Poradnika są Krajowe Stowarzyszenie Pomocy Szkole – realizujące działania na rzecz nauczycieli, dzieci i rodziców oraz marka Astra oferująca bezpieczne i wysokiej jakości produkty plastyczne.

Głównym elementem Poradnika on-line są propozycje zabaw opracowane przez plastyka doświadczonego w prowadzeniu warsztatów dla dzieci. Rodzice mogą zobaczyć pomysły na zdjęciach – krok po kroku, i dowiedzieć się jak w prosty sposób tworzyć kreatywne i unikalne prace plastyczne. Na stronie internetowej znajdą propozycje o różnym stopniu trudności – od bardzo prostych z wykorzystaniem podstawowych materiałów plastycznych takich jak farby, kredki czy plastelina, po prace bardziej zaawansowane z użyciem masy papierowej, masy solnej czy gliny samoutwardzalnej. W Poradniku przedstawione są różne techniki i niestandardowe pomysły na wykorzystanie materiałów plastycznych, ale wszystkie są łatwe w wykonaniu, jak i w uprzątnięciu przestrzeni po ich zakończeniu.

Poradnik, poza propozycjami zabaw plastycznych, zawiera także porady ekspertów: psychologa, artystów współpracujących z KSPS – Kariny Królak i Michała Bojary, autorki propozycji plastycznych zawartych w Poradniku – Pauliny Menc oraz wypowiedzi znanych osób na temat rozwijania talentów – Andrzeja Pągowskiego i Mateusza Kusznierewicza. Ekspertem Poradnika jest także Maciej Osuch, jeden z pierwszych rzeczników praw ucznia w Polsce.