Tegoroczny wypoczynek połączony z różnymi formami edukacji zorganizowany przez KSPS dla uczniów różnych typów szkół, podobnie jak w latach ubiegłych, był bardzo udany. Świadczą o tym liczne podziękowania uczniów, rodziców, wychowawców, instruktorów, edukatorów, wolontariuszy, a także przeprowadzone kontrole przez wizytatorów Kuratorium Oświaty w Gdańsku, specjalistów OR KRUS i Sanepid-u.
Każdy z 7 turnusów rekreacyjno-wypoczynkowych realizował nie tylko bogaty program przygotowany przez KSPS wspólni z kierownikami turnusów, ale także wzbogacany przez dzieci i młodzież uczestniczącą w tych turnusach. Miał on na celu : aktywny wypoczynek, rozwój intelektualny, poszerzanie zainteresowań, doskonalenie umiejętności, promowanie talentu, uczenie dobrych zachowań, tolerancji, koleżeństwa, pomocy słabszym, dbania o dobro wspólne, uczenie samorządności i obywatelskich postaw. Program realizowany był w 6 blokach tematycznych : profilaktyczno-zdrowotnym i bezpieczeństwa, edukacyjno-wychowawczym, kulturalno-rozrywkowym, sportowo-rekreacyjnym, krajoznawczo-turystycznym i samorządowo-integracyjnym. W każdym z nich zorganizowano dla dzieci różnorodne zajęcia i zabawy, zarówno na świeżym powietrzu (na plaży, boisku ośrodka), jak też w salach ośrodka. Były to : warsztaty, olimpiady, konkursy, quizy, gry zespołowe (planszowe i ruchowe), rozgrywki sportowe, nauka tańca towarzyskiego, piosenek i recytacji oraz wiele różnorodnych zajęć ruchowych na plaży.
Uczestnicy wszystkich turnusów wzięli udział w warsztatach przeprowadzonych przez instruktorów, edukatorów, specjalistów z Komend Powiatowych Państwowej Straży Pożarnej i Policji na tematy bezpieczeństwa i ochrony zdrowia: podstawowych zasad poruszania się na drodze, pieszo i na rowerze; ABC udzielania pierwszej pomocy poszkodowanemu; niebezpieczeństw, które zagrażają zdrowiu i życiu na drodze, w lesie, nad wodą itp.; podstawowych zasad zapobiegania niebezpieczeństwom (zagrożeniom), pożarom, oparzeniom, upadkom, zatruciu i innym. Warsztaty zostały przeprowadzone przez edukatorów z Komendy Powiatowej Policji w Lęborku i Słupsku – na terenie ośrodków, a z Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej na terenie PSP w Lęborku i Słupsku.
Niezwykle ciekawe były również lekcje muzealne , ścieżki edukacyjne z zakresu ekologii przeprowadzone dla uczestników wszystkich turnusów przez edukatorów Słowińskiego Parku Narodowego. Niezapomnianych przeżyć dostarczyły również ruchome wydmy, które większość dzieci mogła podziwiać po raz pierwszy w życiu.
Wszyscy uczestnicy brali udział w plażowaniu i kąpielach morskich (pod opieką ratowników i wychowawców), które miały na celu zapewnienie im zahartowania organizmu, dotlenienia i nabrania odporności. Wszyscy nieumiejący pływać brali udział w lekcjach nauki pływania.
Wiele radości i niezapomnianych wrażeń, a także wiedzy o historii, życiu, tradycjach i obrzędach mieszkańców Środkowego i Zachodniego Pomorza dostarczyły uczestnikom wszystkich turnusów wycieczki piesze i autokarowe. Każdy turnus uczestniczył w od 3 – 5 wycieczkach autokarowych. Dzieci z woj. mazowieckiego wypoczywające w OW „Słowińska Perła” w Rowach zwiedziły najciekawsze miejsca, zabytki, kościoły, porty, latarnie morskie i inne obiekty użyteczności publicznej w Kołobrzegu, Koszalinie, Słupsku, Ustce, Czołpinie, a dzieci z woj. lubelskiego, łódzkiego, świętokrzyskiego i małopolskiego wypoczywające w OW „Słowiniec” w Łebie zwiedziły Trójmiasto, Westerplatte, Lębork, Smołdzino.
Wiele radości i emocji dostarczyły dzieciom i młodzieży rejsy statkiem po Bałtyku zorganizowane dla wszystkich turnusów.
Każdy z turnusów, podobnie jak w latach poprzednich, miał w bogatym programie temat wiodący , któremu na realizację przeznaczono więcej czasu.
Tematem wiodącym turnusu w dn.1 -13sierpnia 2024 było rozwijanie i doskonalenie umiejętności artystycznych, głównie plastycznych, fotograficznych i dziennikarskich. Zorganizowano aż 8 warsztatów artystycznych. Kierownikiem pleneru plastycznego była znana artystka plastyk Anna Ozga z Łodzi. Pod jej kierunkiem uczestnicy pleneru malowali farbami akwarelowymi, plakatowymi, poznawali nowe techniki, z którymi nie mają do czynienia na co dzień tj. malarstwo na jedwabiu, płótnie, szkle. Poznali środki wyrazu plastycznego, podstawowe zasady i rodzaje kompozycji, świat koloru. Pogłębili też wiedzę o naturze i sztuce, jako źródłach przeżyć estetycznych. Nauczyli się sporządzać piękne kompozycje z materiałów przyrodniczych (szyszki, trawa, igły sosny, kora drzew, muszelki). Natomiast warsztaty poświęcone nauce wykonywania biżuterii (naszyjników, bransoletek, broszek) metodą soutage prowadziła Karolina Ozga z Łodzi. Autorzy najciekawszych prac i najaktywniejsi uczestnicy tych warsztatów na uroczystym zakończeniu turnusu zostali nagrodzeni dyplomami i nagrodami rzeczowymi ufundowanymi przez KSPS. Najciekawsze prace z wszystkich warsztatów umieszczono na wystawie, którą podziwiali także uczestnicy i wychowawcy innych kolonii, wczasowicze i Kierownictwo Ośrodka.
Tematem wiodącym dla turnusu zorganizowanego na wniosek wójta gm. Siedlce – Henryka Brodowskiego i Komendanta OSP – Łukasza Gorzały dla uczniów gm. Siedlce działających w Młodzieżowych Drużynach Pożarniczych było wzbogacenie ich wiedzy i umiejętności z zakresu bezpieczeństwa pożarowego, udzielania pierwszej pomocy poszkodowanemu, ochrony osób i obiektów (urządzeń) przed zagrożeniami i nieszczęśliwymi wypadkami. Zajęcia edukacyjne prowadzili w bardzo interesujący sposób edukatorzy z Komendy Miejskiej Państwowej Straży Pożarnej w Słupsku i wolontariusz KSPS – Hubert Kondraciuk. Wszyscy uczestnicy na uroczystym zakończeniu otrzymali dyplomy, nagrody książkowe i drobne upominki za aktywny udział w realizacji tego ambitnego i niezwykle pożytecznego programu.
Na każdym z turnusów nie zabrakło też czasu na dyskoteki, wieczorki integracyjne i ognisko z pieczeniem kiełbasy i śpiewaniem piosenek.
Cieszymy się razem z uczestnikami naszych turnusów, że podobnie jak w latach poprzednich, wypoczynek połączony z różnymi formami edukacji przyniósł im dużo dobrego dla zdrowia, wzbogacił ich wiedzę w interesujących ich dziedzinach, umożliwił nawiązanie nowych kontaktów koleżeńskich, a nade wszystko upłynął w radosnej i inspirującej do wspólnych działań atmosferze. Było to możliwe, za co jesteśmy bardzo wdzięczni, dzięki wspaniałej, doświadczonej kadrze – kierownikom wypoczynku, wychowawcom, edukatorom, instruktorom, ratownikom, pielęgniarkom, wolontariuszom, a także aktywności dzieci i młodzieży oraz pomocy i zaufaniu rodziców.
Dziękujemy także FSUSR za przyznanie nam dofinansowania na zorganizowanie wypoczynku dla dzieci rolników, których rodzice są uprawnieni do korzystania ze świadczeń KRUS.
Wielkie brawa i podziękowania dla wszystkich, którzy nam pomogli w zrealizowaniu tego przedsięwzięcia !!!