Dokonania Zespołu Szkoły Podstawowej i Gimnazjum im. Jana III Sobieskiego w Porajowie w roku 2013/2014

Opis dokonań Zespołu Szkoły Podstawowej i Gimnazjum

z Oddziałami Integracyjnymi im. Jana III Sobieskiego w Porajowie

w roku szkolnym 2013/2014


W naszej szkole dzieje się bardzo dużo, co wynika z kalendarza imprez, a wszystko można śledzić, oglądając naszą stronę internetową, zarówno szkolną, jak i naszej biblioteki.

 

W tegorocznym sprawozdaniu skupię się na kluczowych dokonaniach.

 

– Realizacja projektu: Rozumiem, bo doświadczam

Fundusze pozyskane na działalność w projekcie ROZUMIEM, BO DOŚWIADCZAM umożliwiło wielu uczniom w naszej szkole na uczestniczenie nie tylko w atrakcyjnych zajęciach, wycieczkach i konkursach, ale pozwoliło na zdobycie i utrwalenie konkretnej wiedzy z informatyki, biologii, geografii i matematyki. Koordynatorem projektu była pani wicedyrektor Klaudia Skonka, a zajęcia prowadzili nauczyciele specjaliści poszczególnych przedmiotów.

 

– Założenie stowarzyszenia

W listopadzie 2013 roku Rada Rodziców podjęła decyzję o założeniu stowarzyszenia w naszej szkole w celu pozyskiwania funduszy na działalność statutową szkoły. Ogłoszono konkurs na nazwę. Wygrała propozycja klasy 3a, której opiekunem jest pani Ewa Brodzińska i Stowarzyszenie Przyjaciół Szkoły nosi nazwę Jan Trzeci i Dzieci. Obecnie trwają sprawy proceduralne. Od września działalność Stowarzyszenia ruszy pełną parą. Prezesem został pan Sebastian Wrzesiński, wiceprezesem pani Ewa Rdzanek, rodzice, którzy bardzo aktywnie włączają się w prace na rzecz szkoły.

– Nasze utalentowane – mażoretki Wdzięk

 

P1080657

 

Opis dokonań Zespołu Szkoły Podstawowej i Gimnazjum

z Oddziałami Integracyjnymi im. Jana III Sobieskiego w Porajowie

w roku szkolnym 2013/2014


W naszej szkole dzieje się bardzo dużo, co wynika z kalendarza imprez, a wszystko można śledzić, oglądając naszą stronę internetową, zarówno szkolną, jak i naszej biblioteki.


W tegorocznym sprawozdaniu skupię się na kluczowych dokonaniach.


– Realizacja projektu: Rozumiem, bo doświadczam

Fundusze pozyskane na działalność w projekcie ROZUMIEM, BO DOŚWIADCZAM umożliwiło wielu uczniom w naszej szkole na uczestniczenie nie tylko w atrakcyjnych zajęciach, wycieczkach i konkursach, ale pozwoliło na zdobycie i utrwalenie konkretnej wiedzy z informatyki, biologii, geografii i matematyki. Koordynatorem projektu była pani wicedyrektor Klaudia Skonka, a zajęcia prowadzili nauczyciele specjaliści poszczególnych przedmiotów.


– Założenie stowarzyszenia

W listopadzie 2013 roku Rada Rodziców podjęła decyzję o założeniu stowarzyszenia
w naszej szkole w celu pozyskiwania funduszy na działalność statutową szkoły. Ogłoszono konkurs na nazwę. Wygrała propozycja klasy 3a, której opiekunem jest pani Ewa Brodzińska i Stowarzyszenie Przyjaciół Szkoły nosi nazwę Jan Trzeci i Dzieci. Obecnie trwają sprawy proceduralne. Od września działalność Stowarzyszenia ruszy pełną parą. Prezesem został pan Sebastian Wrzesiński, wiceprezesem pani Ewa Rdzanek, rodzice, którzy bardzo aktywnie włączają się w prace na rzecz szkoły.

– Nasze utalentowane – mażoretki Wdzięk


P1080657

 

Pod egidą pani Ewy Iżykowskiej grupa naszych utalentowanych tanecznie uczennic zdobyła akces do występów na Dolnośląskiej Gali Talentów. Są to (alfabetycznie): Żaneta Cybulska, Roksana Chomiuk, Aleksandra Gierczak, Magdalena Kwiecińska, Aleksandra Prystupa, Kinga Szabat, Estera Uba. Reprezentowały naszą szkołę podczas wielkiego finału Dolnośląskiej Gali Talentów – rozpoczynając całą uroczystość.

 

– Współpraca z uczelniami wyższymi

Od kilku lat regularnie prowadzimy współpracę z Zakładem Metalurgii Chemicznej Wydziału Chemicznego Politechniki Wrocławskiej, w ramach projektu MŁODY CHEMIK EKSPERYMENTUJE, który jest koordynowany przez Sekcję Dydaktyki Chemii Wrocławskiego Oddziału Polskiego Towarzystwa Chemicznego i Stowarzyszenie na Rzecz Ekologii Humanistycznej EKOS. Oprócz regularnych zajęć w laboratoriach chemicznych nasi uczniowie uczestniczyli też w atrakcyjnych wyjazdach, które pozwoliły nie tylko poszerzyć wiedzę i zdobyć nowe umiejętności, ale również poznać ciekawych ludzi i ich pasje. Opiekunem naszych uczniów jest nauczycielka chemii i fizyki, pani Danuta Mikulska.

– Współpraca międzynarodowa

 

zab_miedzyn

 

Położenie geograficzne naszej szkoły sprzyja współpracy międzynarodowej zarówno ze stroną czeska, jak i niemiecką – Dolni Podluzi i Hradek (Czechy), Zittau (Niemcy). Najprężniej działa opiekunka świetlicy pani Edyta Lenarcik, która regularnie uczestniczy w trójstronnych spotkaniach i organizuje takowe na naszym terenie. Angażuje do nich nie tylko członków Samorządu Uczniowskiego, ale również uczniów, którzy mają w sobie żyłkę społecznika lub chcą udoskonalać swoje umiejętności językowe.

Jak co roku grupa młodzieży z ZSPiG w Porajowie uczestniczyła również w tradycyjnym obozie rowerowym w Czechach. W tym roku impreza trwała cztery dni , od 20 do 23 maja, a jego bazą była Szamalova Chata, położona w sercu Gór Izerskich obok Bedrichova. Organizatorem obozu są nasi czescy partnerzy ZŚ Kunraticka z Liberca. Oprócz naszych uczniów i grupy czeskiej w obozie uczestniczyła także grupa młodzieży z niemieckiego Ebersbach. Podczas pobytu w Czechach nasi uczniowie wraz z grupą czeską i niemiecką przemierzali szlakami rowerowymi ciekawe miejsca Gór Izerskich. Specjalnie dla uczestników tegorocznego obozu udostępniona została między innymi remontowana obecnie wieża widokowa przy schronisku Kralovka. Mogli oni również podziwiać urokliwe Izerskie torfowiska, odwiedzili stadion zimowy i pamiątkowe miejsca w Bedrichovie. Dużą atrakcją była wycieczka tunelami zapory wodnej Josefov Dul, przebiegającymi głęboko pod powierzchnią zbiornika wodnego stworzonego przez jedną z największych tego typu tam w Europie. Podczas czterech dni obozu Polscy uczestnicy przejechali łącznie około 150 km. Oprócz zdrowia, dobrej kondycji i samopoczucia nasi uczniowie wywieźli z Bedrichova umiejętności językowe, doświadczenie turystyczne i moc wrażeń, które na pewno nie zostaną szybko zapomniane.

 

– Działania Rady Rodziców

W naszej placówce bardzo prężnie działa Rada Rodziców, na czele której stoi pan Edward Pruchnicki. Dzięki jej zaangażowaniu po raz pierwszy 15 grudnia odbyły się w naszej szkole Jasełka, podczas których gościliśmy widzów z trzech sołectw: Porajowa, Kopaczowa, i Sieniawki. Zaangażowani uczniowie, nauczyciele i Samorząd Uczniowski oraz niezastąpieni Rodzice stworzyli świąteczną atmosferę, w trakcie której, w pięknej scenerii, obejrzeliśmy spektakl rodem z Reymontowskich „Chłopów”, pełen soczystych archaizmów i zwyczajów świątecznych. Zaś grupa kolędników zaczarowała zebranych pastorałkami w pięknym wykonaniu. Wszystko zostało uwiecznione dla potomnych i dzięki temu możemy jeszcze długo do tego pięknego wieczoru wracać.

 

jaselka

 

Natomiast 17 maja 2014 roku, już po raz siódmy, odbył się w naszej szkole – Zespole Szkoły Podstawowej i Gimnazjum w Porajowie, Festiwal Nauki i Zabawy zwany Majówką u Sobieskiego. Mimo słoty i niskiej temperatury w murach naszej szkoły było kolorowo i gorąco. Jak co roku, wszyscy uczestnicy imprezy, a przede wszystkim uczniowie naszej szkoły, mogli uczestniczyć w konkurencjach sportowych i umysłowych, a tym samym brać na koniec udział w losowaniu atrakcyjnych nagród, które ufundowali hojni sponsorzy.

 

majowka_w_dzyndzlu

 

Cała impreza rozpoczęła się o godzinie 1200 przedstawieniem teatralnym pt. „W dzyndzlu”. Wystąpili w nim przedstawiciele nauczycieli, pracowników szkoły, rodziców i uczniów

Od godziny 1330 rodzice mogli podziwiać swoich milusińskich podczas artystycznych zmagań. Gościły u nas w tym roku pierwszy raz przedszkolaczki, popisywała się w obszarze poezji śpiewanej Estera Uba z akompaniamentem gitarowym Krzysztofa Oparki, wystąpili multiinstrumentaliści i najmodniejsze w naszej szkole instrumenty – dzwonki trenowane pod czujnym „uchem” pani Małgorzaty Przezak-Goćko. Podziwialiśmy również w repertuarze śpiewaczym uczniów klasy 2 szkoły podstawowej – prawdziwych artystów z ich wychowawczynią Alicją Poleszak. Po angielsku zaśpiewali dla nas uczniowie klasy 4b wytrenowani przez panią Ewelinę Mańko-Gorczycę. A w finale: utalentowane, roztańczone, oryginalne, nagradzane w wielu przeglądach – nasza duma MAŻORETKI – z opiekunem merytorycznym panią Ewą Iżykowską. Ponadto w szkolnej świetlicy uczniowie klasy 5a przedstawili swoją teatralną wizję alternatywnej rzeczywistości pod opieką pani Bożeny Podleckiej.

Kawie, herbacie i napojom owocowym towarzyszyły w tym roku pyszne ciasta, kiełbasa z grilla, zapiekanki, hot dogi, bigos, swojski smalec, chleb swojski, wata cukrowa i popcorn. Spacerując po szkole, mogliśmy zobaczyć propozycje Bogatyńskiej Biblioteki Publicznej, podziałać profilaktycznie, mierząc sobie poziom cukru i ciśnienia we współpracy z ZOZ-em z Bogatyni i zaangażowaniu naszej pani pielęgniarki Lidii Wicik oraz poznać technikę badania piersi dzięki uprzejmości Stowarzyszeniu „Amazonek” z Bogatyni. Zaglądając do pracowni chemiczno-fizycznej, mogliśmy być świadkami ciekawych doświadczeń pt. A to ciekawe – jajko! wykonywanych przez uczniów pod opieką pani Danuty Mikulskiej. Szarady językowe zaproponowała pani Mirosława Liszkowska-Król. Umiejętnościami plastycznymi mogły wykazać się dzieci w kąciku plastyczno-technicznym pod egidą pani Edyty Lenarcik, Katarzyny Soszyńskiej i Małgorzaty Senetry. Przy okazji można było umieścić na swojej twarzy oryginalny malunek. Uzdolnieni muzycznie wyśpiewywali arie – karaoke przygotowały dla chętnych panie Katarzyna Paździor i Marta Sadek. Do zabaw słuchowo-pamięciowych, czyli bardzo rozwijających, zaprosiła pani Monika Misiewicz i Wioletta Zychowicz. Geograficzną wiedzę o okolicy można było sprawdzić w bibliotece pod czujnym okiem panów Tomasza Krona i Piotra Lewińskiego. Zakwitła również Wiosna w Butelkowie – oryginalny pomysł na kolorowe gadżety poznali chętni dzięki paniom: Lucynie Pawelec, Honoracie Pruchnickiej oraz Jadwidze Koniecznej. Formę trzymaliśmy dzięki działaniom pani Katarzyny Paździor. Absolwenci mogli podzielić się wrażeniami z pobytu w naszej szkole w charakterze ucznia, a na kiermaszu rozmaitości niespodziankom nie było końca. Zapewniły je panie: Wenata Stawicka-Czerska, Małgorzata Przezak-Goćko, Agnieszka Szura-Czerniawska i Ewelina Manko-Gorczyca. Liczne rozrywki sportowe: wspinaczki, rzuty, przerzuty, odrzuty i wyrzuty zaproponowali panowie: Tomasz Krzos i Jerzy Kacperski, a czynili to w towarzystwie Ochotniczej Straży Pożarnej z Porajowa, dzięki uprzejmości komendanta pana Remigiusza Gierczaka, która prezentowała swój sprzęt i pokazywała, jak udzielać pierwszej pomocy.

 

Wielu uczniów naszej szkoły zaangażowało się w prace logistyczne. Oprócz wymienionych wcześniej byli to jeszcze: Marta Podlaska, Klaudia Woźniak, Izabela Kula, Aleksandra Prystupa, Weronika Szwed, Kinga Michniewicz, Ewelina Hyrlicka, Oliwia Daniluk, Bartłomiej Nosal, Paweł Wiankowski, Patryk Pacyna, Paweł Romański, Mariusz Formus, Cezary Sadowski, Aleksandra Sawicka, Maciej Woźniczka, Konrad Michalczyk.
Mimo kapryśnej aury, wszystko się udało.

 

Na potwierdzenie faktu, iż dajemy szansę naszym uczniom uczestniczenia w bardzo różnych konkursach i zawodach – dołączam zestawienie tegorocznych zawodów sportowych, w których zajęliśmy najwyższe lokaty oraz konkursów, w których braliśmy udział.

 

Zawody sportowe w roku szkolnym 2013/2014, w których szkoła zajęła I miejsca drużynowo :

Mistrzostwa Miasta i Gminy w piłce nożnej szkół gimnazjalnych

Półfinał powiatowych mistrzostw w piłce nożnej

Mistrzostwa MiG w Piłce Siatkowej Chłopców

Mistrzostwa MiG w Piłce Ręcznej szkół gimnazjalnych

Mistrzostwa MiG w Piłce Siatkowej szkół gimnazjalnych

Najważniejsze konkursy w roku szkolnym 2013/2014, w których szkoła brała udział :konk_rec

 

Konkurs na oryginalny różaniec

II przegląd piosenki patriotycznej i żołnierskiej SP i G

Konkurs na najbardziej oryginalnego Anioła

Gminny konkurs poezji śpiewanej Szkół gimnazjalnych

Szkolny Konkurs wiedzy o ruchu drogowym dla klas 4-6

Ogólnopolski Konkurs Języka Niemieckiego

Międzynarodowy Konkurs Matematyczny KANGUR

Ogólnopolska Olimpiada Wiedzy o Janie Pawle II

Powiatowy konkurs wiedzy o historii Wojska Polskiego i miejscach pamięci narodowej

IX Międzyszkolny Konkurs na koszyczek wielkanocny i palmę wielkanocną

Powiatowy Konkurs Matematyczny klas 5

MOTOKLASA – konkurs wiedzy o ruchu drogowym – Wrocław

Mini Playback Show

Powiatowy Konkurs Matematyczny klas 4 w Pieńsku

Święty Józef – opiekun Świętej Rodziny

Gminny konkurs „Wiedzy o Bogatyni”

Powiatowy Konkurs o Św. Józefie

Miejsko-Gminny Konkurs Ortograficzny

Szkolna Liga Chemiczna

Leśny turniej

Szkolny Konkurs wiedzy o ruchu drogowym dla klas 4-6

Liga Biblijna

Szkolny Konkurs Mitologiczny

 

zab_miedzynarodowa