Więcej takich Konferencji, program był bardzo ciekawy, choć trochę przeładowany, zdobyta wiedza będzie nam bardzo pomocna w praktyce szkolnej – powiedzieli nauczyciele uczestniczący w Ogólnopolskiej Konferencji Metodyczno-Programowej nt. „ Sposoby podnoszenia efektywności i skuteczności szkoły w kształtowaniu postaw racjonalnego gospodarowania energią – perspektywy i doświadczenia krajowe i europejskie”. Odbyła się ona w dniach 3-4 lutego 2012 r. w Sali Zjazdowej ZNP w Warszawie. Zainaugurowała realizowane przez KSPS Przedsięwzięcie pn. „Szkoła ucząca racjonalnego gospodarowania energią” dofinansowane przez NFOŚiGW.
Więcej takich Konferencji, program był bardzo ciekawy, choć trochę przeładowany, zdobyta wiedza będzie nam bardzo pomocna w praktyce szkolnej – powiedzieli nauczyciele uczestniczący w Ogólnopolskiej Konferencji Metodyczno-Programowej nt. „ Sposoby podnoszenia efektywności i skuteczności szkoły w kształtowaniu postaw racjonalnego gospodarowania energią – perspektywy i doświadczenia krajowe i europejskie”. Odbyła się ona w dniach 3-4 lutego 2012 r. w Sali Zjazdowej ZNP w Warszawie. Zainaugurowała realizowane przez KSPS Przedsięwzięcie pn. „Szkoła ucząca racjonalnego gospodarowania energią” dofinansowane przez NFOŚiGW.
Uczestniczyło w niej 225 osób reprezentujących wszystkie poziomy kształcenia dzieci i młodzieży „od przedszkola do profesora” z terenu 16 województw. Najliczniejszą grupę stanowili dyrektorzy i desygnowani przez nich nauczyciele przedmiotów przyrodniczych z SP, Gimnazjów i Szkół Ponadgimnazjalnych ( LO i Zespołów Szkół ) należących do Klubu Przodujących Szkół i Platformy Ekologicznej KSPS. Liczną też reprezentację stanowili działacze oświatowi Regionalnych Stowarzyszeń Pomocy Szkole, Wojewódzkich i Powiatowych Zarządów ZNP, Ośrodków Metodycznych, a także pracownicy administracji rządowej i samorządowej. Nie zawiedli też Goście, przedstawiciele Patronów Honorowych, Merytorycznych i Medialnych oraz członkowie Rady Programowej i Komitetu Sterującego Przedsięwzięcia pn. „Szkoła ucząca racjonalnego gospodarowania energią” oraz liczna grupa wykładowców, edukatorów, prezenterów i szefów firm energetycznych. Wszystkich uczestników gorąco powitała Przewodnicząca KSPS – Zofia Grzebisz-Nowicka. Przedstawiła podstawowe cele Konferencji i podziękowała za tak liczne przybycie na Konferencję, mimo siarczystego mrozu i ferii zimowych w tych dniach w siedmiu województwach.
Ministerstwo Edukacji Narodowej reprezentował Pan Tadeusz Sławecki – Sekretarz Stanu, który serdecznie pogratulował Krajowemu Stowarzyszeniu Pomocy Szkole dotychczasowego dorobku w bardzo szerokiej działalności na rzecz polskiej szkoły i zapewnił o wspieraniu jej przez MEN. Podkreślił także znaczenie edukacyjne realizowanego przez KSPS Przedsięwzięcia pn. „Szkoła ucząca racjonalnego gospodarowania energią” nad którym Patronat Honorowy objęła Pani Minister Krystyna Szumilas.
W I części Konferencji zostały ogłoszone wyniki i wręczone nagrody Laureatom Ogólnopolskiego Konkursu pt. „ Szkoła z energią” adresowanego do nauczycieli przedmiotów przyrodniczych w szkołach podstawowych, gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych. Przedstawił je Przewodniczący Komisji Konkursowej – Prof. Dr hab. inż. Andrzej Gawdzik. Nagrody ufundowali : MEN, MŚ, MG, ZPP, Eurogospodarka oraz NFOŚiGW, REBA Organizacja Odzysku S.A., Krajowe Stowarzyszenie Pomocy Szkole i Stowarzyszenie Pomocy Szkole „Małopolska”.
Nagrody rzeczowe ( e-booki, kamery cyfrowe, aparaty cyfrowe, pakiety edukacyjne multimedialne, pomoce dydaktyczne i inne ) otrzymało 2 nauczycieli z SP, 2 z gimnazjów i 9 ze szkół ponadgimnazjalnych, w tym także z 3 Zespołów Szkół.
Nagrody i dyplomy otrzymało również 5 nauczycieli, których prace zostały wyróżnione przez Komisję Konkursową. Natomiast wszystkie szkoły, z których nauczyciele uczestniczyli w Konkursie otrzymały dyplomy i pomoce naukowe.
Raz jeszcze serdecznie gratulujemy Laureatom Konkursu za wspaniałe autorskie prace i dziękujemy wszystkim fundatorom nagród.
W II części Konferencji uczestnicy zapoznali się z 26 bardzo ciekawymi prezentacjami i wykładami omawiającymi najważniejsze zagadnienia związane z racjonalnym gospodarowaniem energią oraz pokazującymi jak skuteczniej i efektywniej prowadzić zajęcia szkolne poświęcone tym zagadnieniom.
Wykłady wygłosili wybitni eksperci i specjaliści zajmujący się od wielu lat różnymi aspektami energetyki i ochrony środowiska, w tym: byli ministrowie i podsekretarze stanu w Ministerstwie Gospodarki i Ministerstwie Środowiska: Jerzy Swatoń, Marek Kossowski, Tomasz Podgajniak, Krzysztof Zaręba; pracownicy naukowi kilku uczelni: Politechniki Warszawskiej – Prof. Krzyszof Żmijewski, Uniwersytetu Opolskiego – Prof. Dr hab. inż. Andrzej Gawdzik, Politechniki Opolskiej – Dr inż. Grzegorz Jezierski i Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego – Dr hab. Adam Kupczyk, oraz Prezes Zarządu Towarowej Giełdy Energii SA – Grzegorz Onichimowski i Wiceprezes Zarządu Polskiej Izby Gospodarczej „ EKOROZWÓJ” Dr inż. Wojciech Batusiewicz.
Bardzo ciekawe autorskie prezentacje przedstawili również doświadczeni, wspaniali nauczyciele, którzy dopracowali się autorskich rozwiązań, służących efektywniejszemu uczeniu w szkole racjonalnego gospodarowania energią. Należą do nich : Andrzej Dawid, Józef Chęciński, Czesław Kruczkowski z Zespółu Szkół Górniczo-Energetycznych w Koninie; Bożena Pikora i Małgorzata Augustyniak oraz Przemysław Soliwoda – Przewodniczący Samorządu Uczniowskiego z Zespołu Szkół Nr 1 im. M.Sklodowskiej-Curie w Wyszkowie; Elżbieta Wójcik, Renata Kołbik, Anna Suchodolska z Zespołu Szkół Ekonomicznych im. A. i J. Vetterów w Lublinie; Joanna Łęcka z Gimnazjum Publicznego im. Jana Pawła II w Iłowie; Halina Obst z Gimnazjum Publicznego im. Kard. S. Wyszyńskiego w Sułkowicach; Alicja Celejowska z Szkoły Podstawowej im. W.S. Reymonta w Uboczu; Małgorzata Tabiś z Szkoły Podstawowej Nr 3 w Zgorzelcu; Katarzyna Sakowicz, Monika Kryszkiewicz z Szkoły Podstawowej Nr 5 im. Żołnierzy Armii Krajowej w Wyszkowie; Lucyna Stodolak z Zespołu Szkół Inżynierii Środowiska w Toruniu. Wszystkie prace autorskie zostały nagrodzone w Konkursie.
Prezentację przedstawił także Ryszard Tytko ZSE Nr 1 Kraków autor podręcznika „Odnawialne źródła energii”.
Interesujące prezentacje przedstawiły również nauczycielki : Walentyna Szydłowska, Anita Vaivode Państwowe Polskie Gimnazjum w Rezekne na Łotwie i Natasza Panchenko Połtawska Państwowa Akademia Rolnicza (Ukraina).
Dziękujemy wszystkim wykładowcom i autorom prezentacji za przedstawienie na Konferencji swoich prac i podzielenie się z uczestnikami swoimi doświadczeniami zawodowymi i rekomendacjami.
Zasadniczymi programowymi celami Konferencji była prezentacja prawnych regulacji i programowych celów, które powinna osiągnąć Polska w dziedzinie racjonalizacji gospodarowania energią oraz prezentacja inicjatyw edukacyjnych i programów nauczania służących lepszemu przygotowaniu dzieci i młodzieży do racjonalnego gospodarowania energią. Zagadnienia te, w różnym ujęciu , podejmowane były przez wszystkich wykładowców i we wszystkich prezentacjach, przedstawionych na Konferencji. Zainteresowanych prezentacjami i wykładami prosimy o pobranie ich z naszego vortalu www.edueko.pl.
Konferencja przyczyniła się także do lepszego rozpoznania przez organizatorów potencjalnych potrzeb i oczekiwań nauczycieli, uczących w szkołach przedmiotów przyrodniczych oraz ich oczekiwań wobec programu przygotowywanych zajęć warsztatowych. Dziękujemy wszystkim uczestnikom Konferencji, którzy wypełnili „Ankietę konsultacyjną w sprawie poradnika i programu warsztatów”.